کارگاه آموزش فروش

دسته ها
دسته‌ها
رزومه بابک مروانی

تعداد دانلود تا کنون: 72

کارگاه آموزش فروش یک فعالیت آموزشی عملی است که نه تنها به فروشندگان و کارشناسان فروش، مهارت‌ها، تکنیک‌ها و استراتژی‌های لازم برای بهبود عملکرد مذاکره فروش را می‌آموزد، بلکه این امکان را در اختیار آنها قرار میدهد تا در شرایط شبیه‌سازی شده به تمرین کاربردی این مهارتها بپردازند و پیش از ورود به یک محیط پر استرس در مذاکره واقعی با مشتریان واقعی، مهارتهای خود را در محیطی مشابه شرایط واقعی بهبود دهند. موضوع این کارگاه شامل دو قسمت آموزش مطالب نظری و تمرین عملی مهارتهای کاربردی است. یک کارگاه آموزش فروش میتواند توسط کارکنان سازمان از جمله مدیران یا سرپرستان فروش اجرا شود، یا این که اجرای آن را به یک فرد یا موسسه بیرونی که در این ضمینه تخصص کافی دارد بروس سپاری کرد. زمانبدی و اختصاص وقت بین مطالب آموزشی نظری و تمرینهای عملی به میزان تجربه و سطح مهارتهای داوطلبین حاضر در کارگاه آموزش فروش بستگی دارد.

نحوه تشکیل کارگاه آموزش فروش

کارگاه آموزش فروش، یک محیط آموزش ساختگی و بازتاب‌دهنده شرایط واقعی فروش است که هدف آن شکوفایی در عرصه فروش از طریق ارتقاء مهارتهای فروشنده یا واحد فروش است.

یک کارگاه آموزش فروش معمولاً به دو شکل برگزار میشود. نخست در درون شرکت و با استفاده از نیروهای داخلی شرکت، از جمله توسط مدیران یا سرپرستان فروش، و همچنین فروشندگان با تجربه و ممتاز که در طول سابقه کاری خود همواره جزوه بهترین فروشندگان بوده‌اند. حالت دوم زمانی است که شرکت تصمیم می‌گیرد فرآیند اجرای کارگاه آموزش فروش را برون‌سپاری کند. در این حالت از یک استاد با تجربه (که معمولا خود او نیز تجربه فروش دارد) دعوت میشود تا به آموزش نیروها و اجرای کارگاه آموزش فروش بپردازد.

یک کارگاه آموزش فروش معمولاً شامل جلسات نظری، مطالعه موردی، تمرینات عملی و بحث و تبادل نظر گروهی است. این کارگاه‌ با استفاده از روش‌های تعاملی و تمرینات عملی، فروشندگان را به تجربه و تمرین عملی تشویق می‌کند تا آنها بتوانند مهارت‌های جدید را در محیط آموزشی فروش به کار بگیرند. کارگاه آموزش فروش خود از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمت اول آموزش فروش و قسمت دوم تمرین عملی فروش است. بسته به این که مهارت، تجربه و میزان کار مهارت‌آموزان در چه سطحی است، ترکیب زمانی قسمت اول و دوم کارگاه میتواند تغییر کند. برای آن دسته از مهارت‌آموزان که تازه‌کار هستند و به تازگی وارد دنیای فروش شده‌اند، آموزش، سهم بزرگی از زمان کارگاه آموزش فروش را به خود اختصاص می‌دهد. اما اگر داوطلبین افراد با تجربه‌ای باشند که مدتهاست در کار فروش هستند یا پیش از این تحت تعلیم و آموزش سایر اساتید آموزش فروش بوده‌اند یا مدیران فروش آنها در حین کار آموزشهای درست به آنها داده باشد، این زمان میتواند در کارگاه آموزش فروش کاهش یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید : کوچینگ فروش

هدف برگذاری کارگاه آموزش فروش

هدف اصلی کارگاه آموزش فروش، ارتقاء مهارت‌ها و دانش فروشندگان در زمینه فروش و افزایش قابلیت‌های آن‌ها در مواجهه با مشتریان است. در این کارگاه‌ها، موضوعاتی مانند نحوه برقراری ارتباط درست با مشتریان، شناخت نیازها و مشکلات مشتریان، مذاکره و متقاعدسازی، تحلیل بازار و رقبا، فنون مذاکره فروش، استراتژی‌های نوآورانه فروش و ارتباطات مؤثر به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد. روش کار بر این است که پس از آموزش فروش یا سایر مهارتهای مورد نیاز از جمله ارتباط با مشتری یا غیره، حاضرین در کارگاه آموزش، نقش مشتری و فروشنده را بازی و با یکدیگر تمرین می‌کنند. نکته‌ای که در قسمت عملی یک کارگاه آموزش فروش باید به رعایت آن پرداخت، استفاده از مثالها و موقعیتهای فروش واقعی است که نیروهای فروش در عالم واقع با آن درگیر هستند. برای مثال، مشتریان شرکت هم اکنون از کدام یک از رقبا ناراضی هستند؟ نیازهای مشتریان چیستند و چگونه باید آنها را آشکار کرد؟ پس از پدیدار کردن نیازها، چگونه باید آنها را کانالیزه کرد تا مشتری از میان برندها و شرکتهای موجود در بازار، من را انتخاب کند؟ معیارهای تصمیم‌گیری مشتری چیستند؟ چگونه باید آنها را شناخت؟ اگر این معیارها با محصولات و پیشنهاد شرکت من ناسازگار بود، فروشنده چگونه باید آنها را تغییر دهد؟ این مثالها و بسیاری موضوعات دیگر از جمله سرفصلهای یک کارگاه آموز فروش عملی هستند که فارغ از این که کارکنان شرکت آن را برگزار کنند یا اجرای آن برون‌سپاری شود باید در یک کارگاه آموزش فروش مورد بحث و گفت و گو قرار گیرند.

کارگاه‌های آموزش فروش می‌توانند به شکل داخلی در سازمان‌ها برگزار شوند یا از طریق شرکت‌های آموزشی خارجی در محل‌های مستقل برگزار گردند. در هر دو حالت، هدف نهایی ارتقاء مهارت‌های فروشندگان و بهبود عملکرد فروش است. این که یک شرکت برای اجرای یک کارگاه آموزش فروش کدام استراتژی را انتخاب کند به بنیه نیروی انسانی و افراد متخصص شاغل در آن بستگی دارد. هر قدر که واحد فروش شرکت دارای مدیران، سرپرستان یا حتی فروشندگان زبرده و با تجربه‌ای باشد که با مشتریان، مشکلات، نیازها و خواسته‌های آنان بیشتر آشنا باشد، کارگاه مفیدتر، مقرون به صرفه‌تر و اثربخش‌تر اجرا خواهد شد. اما اگر شرکت تازه تاسیس باشد یا شرکت قدیمی باشد ولی نیروهای با تجربه آنجا را ترک کرده باشند یا عاری از مدیران و سرپرستان با تجربه در آن صنعت باشد، برون‌سپاری و واگذاری اجرای یک کارگاه آموزش فروش به شخص یا موسسه‌ای خارج از شرکت اثر بخش‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید: مشاوره فروش

تفاوت بین کارگاه آموزش فروش با دوره آموزش فروش چیست؟

یکی از تفاوتهای اصلی و پر اهمیت یک دوره “فقط” آموزش فروش در مقایسه با یک کارگاه آموزش فروش در این است که در دوره‌های فروش، استاد (داخلی یا خارجی) سرفصل‌ها و مطالب درسی را آموزش میدهد و میرود. حاضرین و شرکت کنندگان در دوره به تحسین دوره میپردازند و برای استاد کف میزنند. دوره در همین جا به پایان میرسد و احتمالا دیگر کسی آن را پیگیری نمیکند. درست در همین نقطه است که مهارت‌آموزان بعد تنها 2 یا 3 روز نکات اصلی دوره را فراموش میکنند و بعد از 30 روز دیگر هیچ چیزی از دوره را به یاد نمی‌آورند. و شاید هرگز قادر نباشند حتی یکی از تکنیکهای آموزشی دوره را در عمل پیاده کنند. اما با برگزاری کارگاه آموزش فروش (خصوصا اگر در زمانهای منظم و متوالی تکرار شود) توجه شرکت کنندگان به نحوه اجرای تکنیکها و استراتژیها جلب میشود و با تکرار آنها در کارگاه، مطالب آموزشی نخست به مهارت و سپس به ملکه ذهن فروشندگان تبدیل میشوند. آنها به دشواریِ استفاده از تکنیکها و استراتژیها پی میبرند و اهمیت مطالب نظری و آموزشی برای آنها آشکارتر میشود.

کارگاه آموزش فروش

برای پیشرفت در کارگاه آموزش فروش، می‌توان به روش‌های زیر توجه کرد:

  • فعالیت‌های عملی و تمرین مستمر در استفاده از تکنیک‌ها و استراتژی‌های فروش
  • شرکت در نقش‌بازی‌ها و سناریوهای فروش تمرینی
  • استفاده از بازخورد و نقد سازنده مربیان و همکاران
  • مطالعه و پژوهش در حوزه فروش و آشنایی با روش‌های جدید
  • شرکت در کارگاه‌ها و همایش‌های مرتبط با فروش
  • تلاش برای بهبود مهارت‌های ارتباطی و مذاکره
  • مشارکت در گروه‌های تمرینی و تبادل تجربیات با دیگران
  • تمرکز بر ارتقای همیشگی خود و پیشرفت در طول زمان

بله، کارگاه آموزش فروش برای همه افرادی که در زمینه فروش و بازاریابی فعالیت می‌کنند، مناسب است. این کارگاه به کسانی که می‌خواهند مهارت‌های فروش خود را بهبود بخشند.

خدمات بابک مروانی

مشاوره فروش

ارائه خدمات مشاوره تخصصی فروش به شرکت ها، سازمان ها و بنگاه های اقتصادی خرد و کلان

کوچینگ فروش

آموزش برنامه ریزی فروش و اجرای برنامه در عمل و نیز تقویت مهارت های فروش به صورت عملی

آموزش فروش

ارائه آموزش های تخصصی و کاربردی در زمینه فروش، مذاکره فروش و کوچینگ

آموزش فروش بیمه عمر

آموزش فروش بیمه عمر به صورت تخصصی و تقویت مهارت های فروش بیمه عمر به صورت عملی
برخی از مشتریان

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت